I Ogólne zasady korzystania z biblioteki szkolnej
- Biblioteka szkolna mieszcząca się w sali 114 jest pomieszczeniem służącym: realizacji potrzeb samokształceniowych, rozwijaniu zainteresowań uczniów, wspomaganiu zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły, doskonaleniu warsztatu pracy nauczycieli i innych pracowników szkoły, realizacji zadań statutowych szkoły, popularyzowaniu czytelnictwa oraz szeroko pojętej kultury.
- Biblioteka pracuje w oparciu o roczny plan pracy, który zatwierdza dyrektor szkoły.
- Biblioteka udostępnia swoje zbiory w czasie trwania zajęć dydaktycznych zgodnie z organizacją roku szkolnego. Godziny pracy biblioteki określa na początku roku szkolnego dyrektor szkoły.
- Biblioteka szkolna składa się z wypożyczalni, czytelni wyposażonej w stanowiska komputerowe, magazynu książek oraz zewnętrznej części bookcrossingowej i czytelniczej.
- Biblioteka posiada księgozbiór opracowany w katalogu elektronicznym z dostępem online.
- Biblioteka szkolna ewidencjonuje i inwentaryzuje zbiory biblioteczne w oparciu o Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dn. 29 października 2008 w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz.U. Nr 205, poz. 1283) z zachowaniem procedur obowiązujących w szkole.
- W bibliotece szkolnej obowiązuje zachowanie ciszy oraz zakaz palenia, spożywania napojów i posiłków oraz wnoszenia pomiędzy regały podręcznych toreb, plecaków itp.
- Biblioteka szkolna zapewnia wolny dostęp do półek.
II Zadania biblioteki szkolnej
Do zadań biblioteki szkolnej należy:
- Udostępnianie czytelnikom książek i innych źródeł informacji.
- Tworzenie warunków do poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną (TIK).
- Rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań oraz wdrażanie i pogłębianie nawyku systematycznego czytania i uczenia się. 4. Organizowanie działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną.
- Wspomaganie realizacji zadań wynikających ze statutu szkoły, programów wychowawczych, przedmiotowych programów nauczania oraz innych dokumentów ujętych w organizacji roku szkolnego.
- Planowanie w porozumieniu z użytkownikami biblioteki szkolnej zakupu nowości wydawniczych.
- Organizowanie imprez czytelniczych.
- Prenumerata czasopism.
III Zasady udostępniania zasobów bibliotecznych
- Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów można korzystać:
- wypożyczając je do domu,
- czytając lub przeglądając na miejscu w czytelni lub/i kąciku bookcrossingowym,
- wypożyczając lub przeglądając w pracowniach przedmiotowych (materiały przekazane na stan inwentarzowy pracowni).
- Każdorazowo książki i czasopisma są wypożyczane na okres jednego miesiąca. W uzasadnionych przypadkach biblioteka może prolongować termin zwrotu.
- Przekroczenie regulaminowego czasu wypożyczenia książki powoduje:
- zawieszenie w prawach czytelnika do czasu zwrotu zaległych książek,
- nałożenie kary wyznaczonej przez nauczyciela bibliotekarza.
- W przypadku zagubienia książki lub innego dokumentu Czytelnik zobowiązany jest do zakupienia identycznej pozycji na rynku wydawniczym.
- W uzasadnionym przypadku nauczyciel bibliotekarz może zażądać zwrotu książek przed upływem ustalonego terminu (dotyczy m.in. zbiorów specjalnych, książek potrzebnych innymi uczniom w związku z przygotowaniami do olimpiad przedmiotowych i konkursów)
- Wypożyczonych książek i innych materiałów nie można przekazywać osobom trzecim.
- Czytelnik zobowiązany jest do szanowania wypożyczonych materiałów bibliotecznych oraz zwracania uwagi na ich stan przed wypożyczeniem. Ewentualne zauważone uszkodzenia należy zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.
- Na 14 dni przed zakończeniem rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych każdy czytelnik ma obowiązek oddać wszystkie wypożyczone książki i inne materiały.
- W przypadku zmiany szkoły lub oddziału czytelnik zobowiązany jest poinformować o tym fakcie nauczyciela bibliotekarza i zwrotu wypożyczonych pozycji.
- Czytelnicy i pracownicy, których stosunek pracy wygasa, zobowiązani są do przedstawienia w sekretariacie szkoły zaświadczenia (tzw. karty obiegowej) potwierdzającego pieczęcią biblioteki zwrot wypożyczonych materiałów.
- Udostępnianie zbiorów biblioteki szkolnej na okres ferii zimowych oraz wakacji odbywa się po wcześniejszym indywidualnym uzgodnieniu z nauczycielem bibliotekarzem.
IV Zasady użytkowania stanowiska komputerowego
- Ze stanowiska komputerowego mogą korzystać wszyscy użytkownicy biblioteki w godzinach jej pracy.
- Praca przy komputerze jest możliwa po otrzymaniu zgody nauczyciela bibliotekarza i dokonaniu wpisu do zeszytu użytkowników, znajdującym się przy stanowisku komputerowym.
- Przy stanowisku komputerowym mogą pracować co najwyżej dwie osoby.
- Użytkownicy komputera są zobowiązani do korzystania z niego wyłącznie w celach edukacyjnych (pisanie artykułów, referatów, rozszerzanie wiedzy przedmiotowej, gromadzenie informacji do konkursów, olimpiad przedmiotowych itp.).
- Zabrania się wykorzystywania komputera do gier czy zabaw oraz przeglądania stron zawierających treści niezgodne z obowiązującym prawem, w tym statutu szkoły, a także normami obyczajowymi.
- Użytkownicy mogą korzystać tylko z zainstalowanego oprogramowania. Zabrania się dokonywania jakichkolwiek zmian właściwości konfiguracji komputera.
- Zabrania się korzystania z komputera w celach zarobkowych oraz wykonywania czynności naruszających prawa autorskie twórców lub dystrybutorów oprogramowania i danych.
- Zabrania się używania innych niż dostępne w bibliotece nośników danych.
- Wszelkie uszkodzenia lub nieprawidłowości w pracy komputera należy niezwłocznie zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi. Za umyślne uszkodzenie sprzętu komputerowego i oprogramowania użytkownik lub jego ustawowi opiekunowie odpowiadają finansowo.
- W przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązujących zasad, nauczyciel bibliotekarz lub administrator sieci mają prawo do przerwania pracy użytkownika.
V Inne
- Na początku roku szkolnego wybiera się spośród przedstawicieli poszczególnych oddziałów tzw. asystentów biblioteki, których zadaniem jest pośredniczenie pomiędzy oddziałów a biblioteka szkolną (m.in. w zakresie systematycznego przekazywania informacji biblioteczno- czytelniczej oraz organizacji współpracy ze środowiskiem szkolnym).
- Najaktywniejsi czytelnicy oraz asystenci biblioteki zostają pod koniec roku szkolnego nagrodzeni dodatkowymi pięćdziesięcioma punktami z zachowania.
Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem 26 marca 2021 r.